Ryngraf do szabel Wilki Lwowskie VIRTUTI MILITARI

 

Ryngraf patriotyczny, pamiątkowy 1. SZWADRONU OCHOTNICZEGO UŁANÓW LWOWSKICH - WILKI LWOWSKIE 1918-20 - OBROŃCÓW LWOWA
Ryngraf stalowy, repusowany z odznaką pamiątkową Ułanów Lwowskich Ochotników oraz Orderem Wojennym Virtuti Militari. Ryngraf stalowy, repusowany z odznaką pamiątkową Ułanów Lwowskich, order Virtuti Militari. Nad herbem Lwowa korona królewska.
Unikat - jedyny, nie ma takiego drugiego !!!
wymiary: 27 x 22 cm

„Wilki Lwowskie” i „Lotna Maszynka”, czyli lwowska kawaleria. W warunkach walk ulicznych, jakie przeważały podczas lwowskich bojów w 1918 roku kawaleria wydawała się zbędną ekstrawagancją, jednak należy pamiętać, że opanowana przez polskich powstańców część Lwowa miała nie tylko front wewnętrzny, śródmiejski, lecz także front zewnętrzny, przebiegający przez peryferyjne osiedla i podmiejskie wsie. Tam mobilność konnicy była nieocenionym atutem, gdyż z braku żołnierzy stosunkowo rozległe obszary nie mogły być obsadzone przez odpowiednio liczne placówki. W takich warunkach najskuteczniejszym sposobem walki mogło być połączenie manewrowości z siłą ognia, a więc utworzenie oddziału konnego. Zadania tego podjął się 2 listopada były legionista, wachmistrz Włodzimierz Kmicic-Nieprzewski. Już pierwszego dnia swojego istnienia przyszły „pierwszy szwadron ułanów lwowskich”, jak mocno na wyrost nazwano powstający oddziałek, liczył 3 żołnierzy, 12 koni i 2 siodła. Wkrótce arcypolski etos konia i szabli ściągnął kolejnych ochotników. Początkowo ułani, którzy przyjęli groźnie brzmiący przydomek „Wilków Lwowskich” pełnili zadania pomocnicze jako łącznicy i zwiadowcy. Po tygodniu komendę nad nimi objął porucznik Tadeusz Krynicki, oficer austro-węgierskiej kawalerii. Dzięki jego energii, ułani, już w sile plutonu, rozpoczęli intensywnie nękać ukraińskie placówki w pobliskich wioskach. Najbardziej zaciętą walkę stoczyli 17 listopada pod Domażyrem, gdzie szarżą konną zdobyli dwa karabiny maszynowe. Wcześniej jeszcze, 12 listopada Wilki wzmocnione zostały przez konny pluton karabinów maszynowych. Organizatorem „Lotnej Maszynki”, jak powszechnie nazwano ten pododdział, został doświadczony frontowiec, por. Tadeusz Nittman. Już 5 listopada zaproponował on komendantowi Mączyńskiemu, że zorganizuje konną drużynę z karabinem maszynowym przewożonym – austriackim sposobem – w jukach. Pierwsza broń została złożona przez por. Nittmana z części zapasowych, znalezionych w zdobytym warsztacie rusznikarskim. Rozpoczęto także rekwizycję koni i kompletowanie niezbędnego wyposażenia oraz szkolenie napływających ochotników. Po czterech dniach oddział liczył już 20 żołnierzy uzbrojonych w kawaleryjskie karabinki, szable i pistolety. Rano 10 listopada wyruszyli oni na konny rajd w okolicach Janowa, rozpraszając ukraińskie placówki w podlwowskich wsiach i zdobywając drugi karabin maszynowy, co umożliwiło rozwinięcie Lotnej Maszynki do pełnego plutonu, znacząco wzmacniającego siłę ognia lwowskiej konnicy. Głęboki manewr oskrzydlający pozycje ukraińskie, podjęty po przybyciu odsieczy (21-22 listopada) znacznie przyczynił się do zwycięskiego zakończenia „ruskiego miesiąca”. Tradycje Wilków Lwowskich przejął później jeden ze szwadronów 5. Pułku Strzelców Konnych.


Ryngraf ułański 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego

 

 

Na środku proporczyk ułański, na nim medalion - kaplerz mosiężny z wizerunkiem patronki Matki Boskiej Częstochowskiej. Pod medalionem: 8.P.U., powyżej wiązany monogram patrona JP.
Ryngraf pamiątkowy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

 

 

Ryngraf pamiątkowy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z polskim orłem w koronie, na bordiurze fragment "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech": JESZCZE POLSKA NIE UMARŁA KIEDY MY ŻYJEMY, CO NAM OBCA MOC WYDARŁA SZABLĄ ODBIJEMY ... Ryngraf stalowy, repusowany, grawerowany. Na piersi orła odznaka 14.P.U.J. - odznaka w wersji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Nakrętka miedziana, kiedyś srebrzona, sygnowana 14 P.U.J.

Ryngraf 27. Pułku Ułanów

 

 

Tarcza kształtem nawiązuje do oficerskich z okresu Księstwa Warszawskiego. Po bokach napis: PRO PATRIA IN PERICULO (ZA OJCZYZNĘ W NIEBEZPIECZEŃSTWIE). Zawołanie nawiązuje do 203 Ochotniczego Pułku Ułanów, który w 1921 r. przekształcony został w 27. P.U. Na środku skrzyżowane trzy polskie szable kawaleryjskie: wz.21, wz.34, wz.17.


Ryngraf 10. Pułku Ułanów Litewskich

 

 

Tarcza w kształcie podkutej podkowy (nawiązuje do odznaki), zamiast gwoździ miedziane nity.

Ryngraf 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich

 

 

Stalowy, damascenowany. Ryngraf z proporczykiem w barwach pułku oraz kaplerzem patronki Matki Boskiej Ostrobramskiej (wykonany z XIX-wiecznej formy). Na bordiurze napis: PUŁK 4. UŁANÓW ZANIEMEŃSKICH WILNO 1938 R.