Coś o tradycjach rodzinnych...

 

Tradycja rodzinna, chyba tak można nazwać to, czym się zajmujemy. Prapradziadek robił w metalu, pradziadek robił w metalu, dziadek robił w metalu, tata też w metalu, więc co nam zostaje... robić w metalu. Nie zapominając o bracie - który też robi w metalu ;)


Tradycje rodzinne

Nasz prapradziadek Franciszek Kotarba "Filamus" (drugi od prawej). Zdjęcie wykonano w 1889 r., przedstawia ślusarzy świątnickiej Spółki Ślusarskiej.

Tradycje rodzinne

Nasz pradziadek Józef Mika-Klimek podczas pracy w warsztatach "zbrojeniowych" w przedwojennym świątnickim zakładzie "Mazur". Specjalizował się w strzemionach, ostrogach i głowniach do szabel. Zdjęcie wykonane na początku lat 30. XX wieku.

Tradycje rodzinne

Dziadek Stanisław Szczygieł również zawodowo zajmował się ślusarstwem. W 1937 roku został powołany do wojska i przydzielony do pracowni rusznikarskiej przy 6 Pułku Artylerii Lekkiej w Krakowie, gdzie oprócz naprawy uzbrojenia wytwarzano upominki dla oficerów w postaci przeróżnych patriotyków. Po zakończeniu wojny, aż do śmierci pracował w swoim zawodzie. W jego ślady poszedł również syn Mieczysław, który przez cały okres pracy zawodowej zajmował się ślusarstwem.

Tradycje rodzinne

Ryngraf pamiątkowy bitwy nad Isonzo, imienny. Na tarczy pamiątkowa odznaka austriacka: ISONZO - ARMEE 1915. Na bordiurze napis: ISONZO, Stanisław Szczygieł, data urodzenia 1883 oraz śmierci 1916. Poległ nad Isonzo.

Tradycje rodzinne

Ryngraf pułkowy 6 Pułk Artylerii Lekkiej - Kraków. Imienny sygnowany - St. Szczygieł 1938 r.

Tradycje rodzinne

Tradycje rodzinne Tradycje rodzinne

Szabla pamiątkowa wz. 1921/22 wykonana w na przełomie lat 40. i 50. XX w. przez Stanisława Szczygła, na głowni sygnatura 6PAL KRAKÓW.

Pracownia Lorica wytwarza elementy uzbrojenia ochronnego. Specjalizujemy się głównie w RYNGRAFACH i KAPLERZACH. To dzięki naszej pasji i zamiłowaniu do patriotyków powstał pomysł przywrócenia ryngrafu w „polskim domu”. Kiedyś stanowił trwały element patriotyczny polskiego mieszkania, przypominając o historii przodków i Ojczyzny. Przez kilka wieków stanowił nierozerwalny element i łącznik naszej historii, pojawiając się w sztuce narodowej – głównie malarstwie historycznym. Często przekazywany był następnym pokoleniom jako najcenniejsza pamiątka rodzinna i przechodził z „ojca na syna”, wisząc na honorowym miejscu, w otoczeniu pamiątkowych szabel i uzbrojenia. Od kilkudziesięciu lat ryngraf zaczął zanikać w polskiej świadomości narodowej, coraz rzadziej pojawiając się na ścianach naszych mieszkań. Dziś patriotyzm zaczyna się odradzać, a Polacy coraz częściej chcą go podkreślać i eksponować. Właśnie ten element zmotywował nas do zajęcia się tą tematyką. Zaczęliśmy od wykonywania kopi ryngrafów Konfederatów Barskich i powstańczych. Dziś mamy własne wzory i autorskie projekty związane ze wszystkimi epokami historycznymi oraz polskimi formacjami wojskowymi, w których ryngraf występował. Mamy nadzieję, że dzięki nam choć w drobnej mierze przyczynimy się do przywrócenia ryngrafu w naszych domach.